Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPodatki lokalne

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-03-30 14:32:47
warmińsko-mazurskie, podatki, prawo

Gminy w interesie swoich mieszkańców mają prawo do ustalania podatków lokalnych.

W Olsztynie w 2015 roku nie zmieniły się w stosunku do lat poprzednich wysokość podatków od nieruchomości i środków transportu oraz opłaty targowe. O 3,9 proc. wzrosły natomiast opłaty za wodę i odprowadzenie ścieków.

Za metr sześcienny wody mieszkańcy miasta płacą obecnie 3,91 zł, zaś przedsiębiorcy 3,96 zł. Odprowadzenie ścieków kosztuje 5,59 zł. Dla porównania, za metr sześcienny wody najwięcej płaci się w Warszawie – 6,93 zł, najmniej w Opolu – 3,13. Odbiór ścieków najdroższy jest w Katowicach – 8,07 zł za metr sześcienny, najtańszy w Białymstoku – tylko 3,18 zł.

Nieco mniej, niż w ubiegłym roku wynosi w Olsztynie cena wywozu odpadów. Przy braku segregacji jest to 13,00 zł od osoby, a przy zbiórce selektywnej – 10,00 zł. Ceny zagospodarowania odpadów w poszczególnych miastach wojewódzkich są bardzo zróżnicowane. Średnio na osobę najwięcej za odbiór odpadów segregowanych zapłacić trzeba w Szczecinie – 50,00 zł, gdzie opłata pobierana jest od gospodarstwa domowego. Tu też najwięcej wynosi opłata za śmieci niesegregowane – 80,00 zł za gospodarstwo. Najmniej, bo 8,00 zł za osobę kosztuje odbiór odpadów segregowanych w Zielonej Górze, a niesegregowanych – 12,00 zł, w Kielcach.

Stawka podatku od nieruchomości kształtuje się na poziomie od 0,70 zł za 1 m. kw. powierzchni użytkowej w budynku mieszkalnym do 13,98 zł za 1 m. kw. budynku lub jego części związanej z wykonywaniem działalności gospodarczej w zakresie prowadzenie hoteli, moteli, schronisk i innych spełniających warunki o usługach turystycznych. To najniższa stawka za podatek od budynku pod działalność gospodarczą w kraju. Najniższy podatek od gruntów przeznaczonych na prowadzenie działalności gospodarczej w miastach wojewódzkich to 0,27 zł za metr kw. w Krakowie – przy działaniach związanych ze sportem i rekreacją. Najwyższy, 0,90 zł - w Poznaniu. Również podatek od nieruchomości dla budynków mieszkalnych i przeznaczonych na działalność gospodarczą jest najwyższy w Poznaniu – odpowiednio 0,75 i 23,13 zł od metra kw. Najmniej za budynek mieszkalny płaci się w Zielonej Górze – 0,42 zł.

Podatek od środków transportowych wynosi w Olsztynie od 802,00 zł za samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 do 5,5 tony do 3 133,00 zł (stawka najwyższa w kraju) za samochód ciężarowy o więcej, niż czterech osiach i masie powyżej 29 ton. Najniższy podatek od środków transportu wynoszący 327,00 zł płaci się w Warszawie za samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 do 5,5 tony o napędzie hybrydowym albo elektrycznym.

Wysokość dziennej opłaty targowej na terenie Olsztyna kształtuje się w przedziale od 8,00 zł przy sprzedaży z ręki i kosza do 40,00 zł przy sprzedaży artykułów przemysłowych z pojazdów samochodowych o ładowności powyżej 1,5 ton i przyczepy. Najniższa opłata targowa wynosi 0,10 zł za metr kw. powierzchni zajmowanej na targowiskach w Łodzi. Najdroższej jest w Szczecinie, gdzie za handel w strefie śródmiejskiej dziennie trzeba zapłacić 500,00 zł i w Warszawie, gdzie tyle samo kosztuje sprzedaż choinek ciętych, sztucznych i w donicach w strefie I a.

W większości miast wojewódzkich nie pobiera się opłat za psa. Wyjątkami są Szczecin, gdzie opłata wynosi 50,00 zł rocznie i Kielce – 45,00 zł. W Olsztynie opłat za psa nie przewidziano.

Źródło:

www.bip.gov.pl

www.bip.olsztyn.eu