Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRaj nie tylko dla żeglarzy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-01 14:27:17
warmińsko-mazurskie, turystyka, przyroda

Walory przyrodnicze i krajobrazowe Warmii i Mazur sprzyjają rozwojowi turystyki. Co roku wypoczywa tu ponad 1 mln turystów, w tym ok. 150 tys. zza granicy. Te statystyki nie obejmują turystów, którzy mają na Mazurach domki letniskowe, ani żeglarzy, którzy nocują na jachtach.

Szacuje się, że latem po mazurskich jeziorach pływa 10 tys. łodzi żaglowych i motorowych. Baza noclegowa w regionie liczy ponad 40 tys. łóżek. Zarejestrowanych jest tu ponad sto skategoryzowanych hoteli.

Domeną województwa jest turystyka wodna. Łączna długość wodnych dróg śródlądowych wynosi 352 km.

 

Źródło: GUS (marzec 2015 r.)

 

Do najpopularniejszych należy Szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Charakterystyczne dla regionu są sztucznie kanały, które łączą większość jezior w trasy rejsów i spływów. Np. zespół jeziora Mamry jest połączony z jeziorami: Niegocin, Śniardwy i Roś kanałem Szymońskim, Mioduńskim, Leleckim, Tałckim i Jeglińskim.

Za najważniejsze ośrodki żeglarskie uważane są: Giżycko, Mikołajki, Sztynort, Ruciane-Nida, Ryn i Węgorzewo. W sumie żeglarze mają do dyspozycji ponad 80 portów i przystani oraz ok. 250 naturalnych kąpielisk.

 

Kajakarze w porcie Rosocha na szlaku rzeki Krutyni, PAP/Tomasz Waszczuk
 

Popularne są także szlaki kajakowe, zwłaszcza Krutynia (99 km) z siecią stanic wodnych, pól namiotowych i pensjonatów. Spływy są organizowane także na Drwęcy, Welu, Wałszy, Łynie, Sapinie i Pisie, a także jeziorach ostródzko-iławskich z siecią kanałów i rzek. Mają one zróżnicowane stopnie trudności i umożliwiają wiele indywidualnych wariantów spływów.