Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuTu się rodzi przedsiębiorczość

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Kuciński | 2015-05-13 20:03:47
warmińsko-mazurskie, sse, inwestorzy

Przedsiębiorcy, którzy chcą zainwestować i rozwinąć działalność na Warmii i Mazurach mogą liczyć na wiele udogodnień biznesowych. Zachęty inwestycyjne proponuje np. Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

W województwie warmińsko-mazurskim są dwie specjalne strefy ekonomiczne: Warmińsko-Mazurska oraz Suwalska, z podstrefą w Ełku i Gołdapi.

Z zachęt inwestycyjnych i ulg początkujący przedsiębiorcy i tacy którzy chcą rozszerzyć działalność mogą skorzystać lokując swoje firmy w Parkach Naukowo- Technologicznych. Na Warmii i Mazurach są trzy takie instytucje: Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny, Park Technologiczny w Elblągu i Park Naukowo-Technologiczny w Ełku.

 

 

Warmińsko-Mazurskia SSE

 

Do Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej należy 1014,9 ha gruntów zlokalizowanych w 29 podstrefach. Chodzi o: Barczewo, Bartoszyce, Biskupiec, Ciechanów, Dobre Miasto, Elbląg, Iława, Iłowo Osada, Kętrzyn, Kurzętnik, Lidzbark Warmiński, Mława, Morąg, Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lubawskie, Olecko, Orzysz, Ostrołęka, Ostróda, Olsztyn, Olsztynek, Pasłęk, Piecki, Pisz, Płońsk, Szczytno, Wielbark, Zakroczym.

Dwie największe firmy, które prowadzą działalność na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, to koncerny: oponiarski – Michelin Polska SA i elektroniczny LG Electronics Mława Sp. z o.o.

Grunty objęte granicami strefy przeznaczone są pod nową zabudowę. Tereny oferowane inwestorom są w znacznej mierze uzbrojone i dogodnie położone pod względem komunikacyjnym. W pobliżu większości podstref są kolejowe stacje przeładunkowe.

Główną zachętą do inwestowania na tych terenach jest pomoc publiczna udzielana inwestorom.

Przedsiębiorcy działający w ramach zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej mają prawo do korzystania z pomocy publicznej w postaci zwolnienia z podatku dochodowego. W myśl obowiązujących przepisów województwo warmińsko-mazurskie należy do obszaru, na którym przedsiębiorca może otrzymać najwyższą w skali kraju pomoc publiczną.

Zwolnienie to przysługuje z tytułu nowej inwestycji oraz tworzenia nowych miejsc pracy.

Dla województwa warmińsko-mazurskiego maksymalną wysokość pomocy ustalono na poziomie 50 proc. kwalifikowanych kosztów nowej inwestycji lub 50 proc. dwuletnich kosztów pracy nowo zatrudnionych pracowników.

Dla średnich przedsiębiorców przepisy podwyższają maksymalną wysokość pomocy o 10 proc., a dla małych o 20 proc. Z tej pomocy wyłączeni są inwestorzy prowadzących działalność w sektorze transportu.

Przedsiębiorstwo małe to przedsiębiorstwo zatrudniające mniej niż 50 pracowników, którego roczny obrót oraz/lub całkowity bilans roczny nie przekracza 10 milionów euro.

Przedsiębiorstwa średnie zatrudniają mniej niż 250 pracowników; ich roczny obrót nie przekracza 50 milionów euro oraz/lub całkowity bilans roczny nie przekracza 50 milionów euro.

Grunty, które nie cieszą się zainteresowaniem inwestorów, są systematycznie wyłączane z granic W-M SSE a w ich miejsce przyłączane są tereny spełniające oczekiwania przedsiębiorców. Każdy samorząd, który na swoim terenie posiada atrakcyjne inwestycyjnie grunty, może wystąpić z inicjatywą objęcia ich granicami Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wniosek w tej sprawie do zarządu Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej musi skierować prezydent miasta, burmistrz czy wójt. Do wniosku należy dołączyć odpowiednie dokumenty i informacje dotyczące gruntów i planowanych na nich inwestycji.