Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMiędzy nauką a gospodarką

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-03-25 09:13:02
warmińsko-mazurskie, gospodarka, inwestycje, biznes, firmy

Samorządy gminne na Warmii i Mazurach tworzą specjalne strefy przedsiębiorczości - przygotowują i uzbrajają tereny inwestycyjne. W regionie powstało też kilka parków naukowo-technologicznych.

Na terenie Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego działają: Park Technologiczny, przeznaczony dla firm o ugruntowanej pozycji na rynku, Inkubator Przedsiębiorczości, przystosowany do prowadzenia działalności nowych, innowacyjnych firm i wspierania ich rozwoju, oraz Centrum Transferu Technologii. To miejsce utworzone z myślą o prowadzeniu badań naukowych nad nowymi technologiami, ich wykorzystaniem i wdrożeniem.

W siedzibie olsztyńskiego Parku firmy mają możliwość zaprezentowania rezultatów przeprowadzonych badań naukowych, doświadczeń i eksperymentów oraz innowacyjnych produktów i technologii. Tutaj też lokują się firmy świadczące usługi około biznesowe: księgowe, promocyjne, szkoleniowe, doradcze, prawne, podatkowe, ubezpieczeniowe.

Centrum Transferu Technologii składa się z dwóch obiektów biurowo-laboratoryjnych. W jednym z nich są laboratoria chemiczne, molekularne i technologiczne oraz Centrum propagacji fal radiowych w jonosferze i Centrum satelitarnego pozycjonowana i nawigacji. W drugim budynku do dyspozycji firm są pomieszczenia laboratoryjne, biurowe, 20-osobowa sala konferencyjna oraz pokoje spotkań biznesowych. Pracownicy naukowi i studenci mogą tu prowadzać badania, doświadczenia i eksperymenty służące tworzeniu nowoczesnych i innowacyjnych technologii i produktów. W pobliżu olsztyńskiego Parku znajduje się jezioro Skanda. Taka lokalizacja Parku wzbogaciła go o jeszcze jedną funkcję - sportowo-rekreacyjną.

Elbląski Park Technologiczny, znajdujący się w zachodniej części regionu, składa się z Centrum Biznesu, Rozwoju i Innowacji oraz Centrum Konferencyjno-Szkoleniowego. Park dysponuje Laboratorium Zaawansowanych Analiz Środowiskowych (LZAŚ), którego pracownicy wykonują usługi w zakresie analizy wód, ścieków, osadów ściekowych oraz gleby. Aparatura – m.in chromatograf gazowy, chromatograf jonowy, spektrofotometr absorpcji atomowej, spektrometr masowy z plazmą wzbudzoną indukcyjnie, pozwala oznaczyć między innymi: parametry fizykochemiczne, metale, jony oraz związki organiczne.

Oferta LZAŚ skierowana jest zarówno dla przedsiębiorców i instytucji, jak i osób prywatnych. Ponadto laboratorium organizuje kursy, szkolenia, a także pokazy o charakterze edukacyjnym.

Centrum Metaloznawstwa świadczy usługi w zakresie badań materiałowych i wzorcowań przyrządów pomiarowych dla przedsiębiorców z różnych gałęzi gospodarki przemysłowej, a w szczególności dla firm zajmujących się produkcją wyrobów z metali i eksploatujących wyroby z metali. Z kolei Centrum Technologii Drewna i Mebli prowadzi badania mebli oraz akcesoriów meblowych w komorze klimatycznej, komorze starzeniowej oraz na maszynie wytrzymałościowej. Prowadzone są również działania mające na celu informatyzację procesów produkcyjnych w firmach branży meblowej.

Park Naukowo -Technologiczny w Ełku oferuje pomieszczenia biurowe, hale produkcyjne, sale konferencyjne. W Parku można także wynająć pomieszczenia na krótki czas. To oferta skierowana do początkujących przedsiębiorców, którzy nie mogą sobie pozwolić na długoterminowy wynajem powierzchni biurowej.

Park ten do dyspozycji potencjalnych inwestorów przygotował w pełni uzbrojone tereny inwestycyjne, które znajdują się w bezpośrednim jego sąsiedztwie.

 

Strefy przedsiębiorczości 

 

Samorządy gminne na Warmii i Mazurach tworzą specjalne strefy przedsiębiorczości - przygotowują i uzbrajają tereny inwestycyjne. 11 hektarów nad największym w Olsztynie jeziorem Krzywym przygotował np. olsztyński samorząd. W okolicy plaży miejskiej inwestorzy mogą zbudować hotele, ośrodki odnowy biologicznej, pensjonaty.

Strefy te są przeznaczone w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego na działalność usługową. Jak przekonują samorządowcy, ożywieniu gospodarczemu tych obszarów sprzyjać będzie pojawianie się kolejnych przedsiębiorców i tworzenie nowych miejsc pracy na terenach sąsiadujących.(PAP)