Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWszystko dla eksportera

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-03-25 08:34:29
warmińsko-mazurskie, eksport, ue, firmy

Polscy eksporterzy w nowej perspektywie unijnej będą mogli korzystać z pieniędzy przeznaczonych na wspieranie sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które chcą konkurować na rynkach międzynarodowych.

 

Wsparcie dla firm pochodzić będzie przede wszystkim z trzech źródeł – Programów Operacyjnych Inteligentny Rozwój (PO IR) i Polska Wschodnia (PO PW) oraz programów regionalnych.

Jak powiedziała PAP Elżbieta Michalczyk z Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (WMARR), polska gospodarka od kilku kwartałów weszła w nowy etap transformacji, zwany przez ekonomistów „Reorientacją geograficzną eksportu”. Polskie firmy coraz częściej schodzą z przetartych szlaków handlowych związanych np. ze strefą euro czy rynkiem niemieckim i wchodzą na zupełnie nowe, często egzotyczne rynki.

To właśnie dzięki temu rodzimy eksport w ostatnim kryzysowym roku zachował niezłą dynamikę i utrzymał pozycję motoru napędowego polskiej gospodarki. Dane GUS dotyczące handlu zagranicznego za 2013 r. wskazują, że najgorętszym rynkiem zbytu jest ostatnio Serbia, a ponadto Mołdawia, Bułgaria czy Łotwa. "Hitem" są też kraje Bliskiego Wschodu, a także Malezja, Korea Południowa, Norwegia, USA, Hiszpania i Brazylia.

Budżet dla Polski do rozdysponowania w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej to 82,5 mld euro. Środki unijne na lata 2014-2020 mają poprawić konkurencyjność małych i średnich firm na rynkach międzynarodowych.

Jak przekonuje Michalczyk, przedsiębiorstwa będą mogły korzystać z funduszy wszystkich programów UE. Wsparcie unijne ma budować konkurencyjność polskiej gospodarki głównie poprzez innowacje, które mają powstawać dzięki współpracy przedsiębiorców i naukowców.

 

Inteligenty rozwój 

 

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój ma pobudzić innowacyjność gospodarki głównie poprzez wzmocnienie współpracy przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi. Chodzi o to, by pomysły i rozwiązania naukowców były wdrażane i komercjalizowane. Pomoc w ramach tego programu skierowana jest do innowacyjnych przedsiębiorstw. Finansowane będą projekty, które powstały dzięki współpracy polskich przedsiębiorstwa z zagranicznymi kontrahentami i inwestorami, w tym za pośrednictwem instytucji otoczenia biznesu.

Ponadto, realizowane będą projekty, które będą promować międzynarodowe kontakty handlowe małych i średnich przedsiębiorstw. Na wsparcie mogą też liczyć te projekty, dzięki którym polscy przedsiębiorcy uzyskają wiedzę na temat możliwości eksportowych i współpracy z zagranicznym kontrahentami. Na realizację tego programu przeznaczono 8,6 mld euro.

 

Polska Wschodnia

 

Z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia finansowane będą głównie projekty regionalne, które podnoszą konkurencyjność małych i średnich przedsiębiorstw. Pomoc mają otrzymać firmy działające w branżach związanych z inteligentnymi specjalizacjami. Z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia na lata 2014-2020 przeznaczono na te projekty 2,1 mld euro.

Liczba małych i średnich firm z makroregionu wschodniego biorących udział w wymianie międzynarodowej jest stosunkowo niewielka. Tylko 14,4 proc. polskich firm eksportujących ma swoją siedzibę w Polsce Wschodniej. Zagraniczna wymiana handlowa jest zdecydowanie mniejsza niż w innych regionach.

 

Inteligentne specjalizacje 

 

Województwo warmińsko-mazurskie w nowej perspektywie będzie miało do rozdysponowania ponad 1,7 mld euro. Jednak przed zatwierdzeniem Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020 trudno jest powiedzieć o wysokości dostępnych środków skierowanych dla przedsiębiorców - podkreśliła Michalczyk.

Województwo warmińsko-mazurskie, tak jak inne regiony, w nowej perspektywie bazować ma na realizacji tzw. inteligentnych specjalizacji. Wyróżnione w strategiach każdego województwa specjalizacje są powiązane z działalnością podmiotów prywatnych i to do nich kierowane będą główne instrumenty unijnego wsparcia.

Inteligentne specjalizacje Warmii i Mazur to "ekonomia wody", drewno i meblarstwo oraz żywność wysokiej jakości. Strategia przyjęta przez radnych sejmiku zakłada, że region ma szczególne walory przyrodnicze. Zajmuje on 7,7 proc. powierzchni Polski i ma duży potencjał wodny. Na Warmię i Mazury przypada prawie 21,5 proc. znajdujących się pod wodą obszarów Polski, co daje regionowi pierwsze miejsce w kraju. Lasy na Warmii i Mazurach zajmują 31 proc. powierzchni regionu.

Według autorów strategii, region powinien wykorzystać ten potencjał przyrodniczy i gospodarczy. Dlatego produkcja mebli jest tą gałęzią, która będzie mogła liczyć na wsparcie. Na Warmii i Mazurach zakłady produkujące meble zatrudniają w sumie 12,6 tys. ludzi.

Wśród innych gałęzi gospodarki z potencjałem rozwoju autorzy dokumentu wymieniają "ekonomię wody". Chodzi m.in. o rozwój branży turystycznej oraz przemysł, który ją wspiera np. produkcję jachtów i łodzi.

Trzecia inteligentna specjalizacja Warmii i Mazur to produkcja zdrowej i dobrej jakości żywności. Województwo zajmuje trzecie miejsce wśród wszystkich 270 regionów Unii Europejskiej pod względem koncentracji produkcji, przetwórstwa i konserwowania mięsa i produktów mięsnych. To właśnie ta branża może być jedną z najlepiej rozwijających się gałęzi gospodarki regionu. (PAP)