Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMozaika handlowa

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-01 13:30:19
warmińsko-mazurskie, eksport, turystyka, przemysł

Wiodącymi dziedzinami województwa warmińsko-mazurskiego są: turystyka, produkcja zdrowej żywności, przemysł drzewny, produkcja opon, maszyn i urządzeń z zastosowaniem czystych technologii i odnawialnych źródeł energii, proekologiczna gospodarka leśna i produkcja jachtów.


W Olsztynie swoją fabrykę opon ma od wielu lat francuski koncern Michelin,
PAP/Tomasz Waszczuk


Dominuje produkcja artykułów spożywczych i napojów (ponad 30 proc. produkcji sprzedawanej w przemyśle), mebli z drewna, korka i wikliny (ponad 14 proc.), maszyn i aparatury elektrycznej (ok. 4 proc,), produkcja odzieży i wyrobów futrzarskich (ok. 1,6 proc,). Ponad 42 proc. krajowej produkcji wyrobów gumowych pochodzi z Olsztyna, gdzie działa fabryka opon Michelin.

Olsztyńska fabryka francuskiego koncernu jest największą fabryką opon w Polsce i jednym z największych zakładów produkcyjnych Michelin na świecie. Michelin Polska zatrudnia w Olsztynie około 4 tys. 200 osób. Produkuje opony do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych oraz do pojazdów rolniczych, a także formy, kordy i półfabrykaty. Michelin jest obecny w Olsztynie od 20 lat. Grupa została większościowym udziałowcem fabryki oponiarskiej Stomil-Olsztyn S.A. w grudniu 1995 r

Ważną rolę w eksporcie odgrywają: produkcja wyrobów z gumy (prawie 40 proc. udziału w eksporcie), przemysł meblarski (ok. 20 proc.), artykuły spożywcze oraz produkcja metali i wyrobów metalowych (udział każdego z tych towarów nie przekracza 10 proc.), produkcja wyrobów z drewna i papieru oraz produkcja pozostałych maszyn i urządzeń (wszystkie po ok. 5 proc.).
Najwyższe wskaźniki innowacyjności odnotowują producenci łodzi oraz mięsa i wyrobów mleczarskich, wyrobów stolarskich i ciesielskich dla budownictwa, mebli, a także produkcji metalowo-maszynowej.
Z tymi branżami wiążą się tzw. inteligentne specjalizacje, wskazane w strategii rozwoju społeczno-gospodarczego regionu do 2025 r. Oznaczają one skoncentrowanie się na wybranych dziedzinach gospodarki, opartych o zasoby naturalne regionu i funkcjonujących w harmonii ze środowiskiem. Są to: ekonomia wody, przemysł drzewny i meblarski oraz przemysł spożywczy, nastawiony na produkcję żywności wysokiej jakości.

Wody powierzchniowe zajmują 5,7 proc. powierzchni regionu, co daje mu pod tym względem pierwsze miejsce w kraju. W ostatnich latach dynamicznie rozwija się infrastruktura turystyczna nad jeziorami, w tym ekologiczne przystanie. Powstały też hotele z obiektami SPA i wellness. W regionie jest już ponad 40 tys. miejsc noclegowych w 107 hotelach, czterech motelach, 28 pensjonatach, trzech domach wycieczkowych, 23 schroniskach młodzieżowych, na 33 kempingach i polach biwakowych oraz w 38 ośrodkach wczasowych.
Mazury znane są z produkcji jachtów, łodzi oraz prowadzenia usług związanych z tą branżą. Jedną z największych firm jest Delphia Yachts z Olecka, która rocznie produkuje - głównie na rynki Europy Zachodniej - ponad 150 jachtów żaglowych i 1000 motorowych. Inne stocznie to m.in. Northman z Węgorzewa i Ostróda Yacht.
Ponad 30 proc. powierzchni regionu zajmują lasy. Pozyskiwaniem drewna i produkcją mebli zajmuje się ponad 1,1 tys. firm, w których pracuje 12,6 tys. ludzi. Silną koncentrację zatrudnienia ma też produkcja arkuszy fornirowanych, sklejek, płyt laminowanych, wiórowych i desek oraz pozostałych wyrobów z drewna i opakowań drewnianych.
Województwo jest liderem pod względem produkcji tarcicy liściastej i iglastej. Nie tylko dostarcza surowców i półprodukty. Działają tu fabryki wytwarzające produkty finalne: grupa Ikea w Wielbarku i Lubawie, Mazurskie Meble Trading w Olsztynie, Dobromiejska Fabryka Mebli czy Szynaka Meble w Lubawie. Lokalne firmy utworzyły Klastry: Mazurskie Okna, Meble Elbląg i Meble Lubawa.

Na Warmii i Mazurach działa 26 tys. małych i średnich gospodarstw dostarczających żywność naturalną, tradycyjną i ekologiczną na bazie własnych surowców. Znajduje się tutaj co jedenaste gospodarstwo ekologiczne w Polsce, a blisko 15 proc. upraw rolnych jest objętych systemem kontroli w rolnictwie ekologicznym. Z produkowanych tu produktów rolnych korzysta 900 firm produkujących artykuły spożywcze i napoje.
Charakterystyczną branżą dla regionu jest rybactwo śródlądowe. Działa tu ok. 70 gospodarstw rybackich, które użytkują łącznie ponad 107 tys. ha wód. i odławiają ok. 1,1 tys. ton ryb rocznie. Dyskusje o konieczności wstrzymania odłowów ryb sieciami i zastąpienia ich połowami amatorskimi nasilają się na Mazurach od kilku lat. Z powodu malejącej wydajności rybackiej jezior, domaga się tego głównie część środowisk wędkarskich, stowarzyszeń agroturystycznych i lokalnych samorządów.
Najwięksi inwestorzy z branży spożywczej to: amerykański producent mięsa Smithfield Food (Morliny-Ełk, Ekodrob Iława) oraz holenderski browar Heineken. Działają tu również takie firmy jak: Indykpol (producent mięsa i przetworów z indyka), Mazurskie Miody (wyroby pochodzenia pszczelego), grupa Polmlek (producent mleka i wyrobów mleczarskich) oraz Tymbark (producent soków i napojów niegazowanych). Region dominuje zwłaszcza pod względem produkcji mięsa drobiowego, wołowego i wieprzowego oraz wędlin - ta branża zatrudnia 7,7 tys. pracowników.

 

W elbląskiej fabryce Alstom Power, produkuje się turbiny dla elektrowni, PAP/Tomasz Waszczuk


W województwie swoje zakłady mają również: holenderski Philips Lighting, produkujący w Kętrzynie sprzęt do oświetlania, Alstom Power, który dysponuje fabryką turbin oraz odlewnią żeliwa i staliwa w Elblągu, oraz holenderska spółka z branży tekstylnej Safilin w Szczytnie.